top of page

PŘEDNÁŠEJÍCÍ

Rudolf Zahradník

Prof. Ing. Rudolf Zahradník, DrSc., dr. h. c. mult. je přední český fyzikální chemik a zakladatel kvantové chemie. Je autorem více než 300 odborných článků a mnoha odborných knih. Za svou vědeckou činnost obdržel Rudolf Zahradník řadu ocenění. Je čestným doktorem několika zahraničních univerzit a čestným členem mezinárodních vědeckých společností. Jeho výjimečné profesní a lidské kvality ho v polistopadovém období přivedly do čela Akademie věd ČR, které předsedal v letech 1993–2001. Na Akademickém sněmu roku 2000 shrnul svou sedmiletou aktivitu ve funkci předsedy AV ČR jako „usilování o náležitou pozici vědy a vzdělanosti ve společnosti a úsilí spojené s náležitým legislativním postavením badatelství a vzdělávání“. 

Zahradnik cz

Původem z Barcelony, Didac studoval biochemii v Tübingenu (Německo) a v Seattlu (USA) a nakonec se usadil ve Štýrském Hradci (Rakousko). Jeho výzkum se zaměřuje na zkoumání molekulární stránky stárnutí a nemocí souvisejících s věkem a stejně tak na vývoj možných strategií boje proti stárnutí. A nejen to, Didac je také aktivní popularizátor vědy. Je úzce spojen s mezinárodní soutěží FameLab (kterou v roce 2012 vyhrál) a je spoluzakladatelem nakladatelství „Shared Science Publishers“. Ve spolupráci se svou domovskou institucí, Institutem molekulárních biotechnologií na univerzitě ve Štýrském Hradci, vyvinul a vede kurzy o prezentaci a publikaci vědy zaměřené jak na publikum odborné, tak laické. Mimo jiné se také zúčastnil jako organizátor a přednášející mnoha vědecko-popularizačních akcí pro dospělé a pro děti.

Didac Carmona

Didac cz

Poté, co v roce 2013 dokončil své magisterské studium v oboru Překladatelství (angličtina-rumunština), se rozhodl přijmout větší výzvu. V současné době je studentem 2. ročníku na Fyzikální fakultě Univerzity Alexandra Ioana Cuza (Universitatea „Alexandru Ioan Cuza“) v Rumunsku. Jak sám řekl: „Vědec ještě nejsem. Do té doby, než udělám doktorát, se zaměřuji na svá studia, na své malé výzkumné projekty a na popularizaci vědy.“ A přesně to dělá. Bogdan vyhrál rumunský FameLab 2014 a vystoupil v rámci mnoha vědecko-popularizačních akcí. Jeho nadšení pro vědu a její popularizaci ho dovedlo k založení a zorganizování každoročního vědeckého festivalu v jeho rodném městě, kde také vede místní amatérský astronomický klub.

Bogdan Ghiorghiu

Bogdan cz

Tran Nguyen je 23-letá studentka medicíny na Eberhardo-Karlově Univerzitě v Tübingenu (Německo). V současné době provádí výzkum na Institutu pro lékařskou mikrobiologii a hygienu. Zajímá se o bakterii zvanou S. aureus, což je nejuniverzálnější patogen nám známý.  Využívá širokou škálu různých strategií, kterými způsobuje v lidském organizmu nemoc. Jedna z těchto strategií využívá mechanismus, který bakteriím S. aureus umožňuje spolu komunikovat. Toto nabízí skvělou příležitost s bakteriemi manipulovat tak, aby nebyly pro člověka tak nebezpečné. Kromě výzkumu se Tran zabývá také popularizací vědy, což jí dovedlo k účasti v soutěži FameLab Německo, kterou v roce 2013 vyhrála.

Tran Nguyen

Tran cz

Dr. Edward Duca získal doktorát v oboru genetiky na Edinburské univerzitě. V současné době pracuje jako redaktor nového výzkumného časopisu THINK na University of Malta. Intenzivně se také věnuje popularizaci vědy. Je zakladatelem Malta Cafe Scientifique a vědeckého festivalu Science in the City. V budoucnu chce pokračovat v zakládání projektů jejichž cílem je popularizace vědy, a přispět tak k boření bariér mezi vědou a uměním.

Edward Duca

Ed cz

Andrew Steele

Andrew je fyzik, který se v současné době přeorientovává na biologii. Po dokončení svého doktorátu, který se zabýval magnetizmem a supravodivostí, se nyní věnuje výzkumu procesu stárnutí ve snaze porozumět tomu, proč jsou lidé ve vyšším věku více náchylní k chorobám. Mnoho času také tráví psaním a popularizací vědy. V roce 2012 vyhrál soutěž FameLab ve Velké Británii, prezentuje v televizních a rozhlasových programech, uvádí webovou vědeckou sérii Lab, Camera, Action! a píše pro webové stránky The Conversation. Nedávno spustil Scienceogram, kampaň která má za cíl zvýšit povědomí o tom, jak málo investujeme do vědeckého výzkumu v porovnání s rozsahem problémů, které se snažíme vyřešit.

Andrew cz

Karl Byrne

Karl pochází z vesnice Dromara v Severním Irsku. Svůj bakalářský titul získal na Edinburské univerzitě, kde studoval virologii a poté pracoval v několika laboratořích ve Velké Británii.

 

Od roku 2008 pracuje jako profesionální popularizátor vědy – píše a prezentuje vědecká show, školí vědce a popularizátory vědy, přednáší o popularizaci vědy a vytváří výstavy pro vědecká centra. V současné době je programovým koordinátorem každoročního vědeckého festivalu Cheltenham Science Festival.

Karl cz

Eduardo má doktorát z matematiky a v současné době pracuje na Universidad de La Rioja. Zároveň je aktivním popularizátorem vědy. V roce 2013 vyhrál FameLab Španělsko a je členem vědu popularizující skupiny “The Big Van Theory”. Je autorem několika matematiku popularizujících přednášek a show a zorganizoval několik výstav a kurzů o matematice a umění. V roce 2014 byl pozván na TEDx Río de La Plata. Eduardo má také zkušenosti s kurzy o popularizaci vědy, které vedl ve Španělsku a Jižní Americe.

Eduardo Sáenz de Cabezón

Edu cz

Helena González

Helena cz

Helena González má doktorát z biomedicíny a je aktivní v oblasti popularizace vědy, čímž se snaží zbořit bariéry mezi vědeckým výzkumem a divadlem. Také vyvíjí komediální show, které míchají humor a vědu, a je spoluzakladatelkou španělské skupiny ClowntificsThe Big Van Theory. Více než 5 let pracuje jako koordinátorka projektů zaměřených na genderovou rovnost, které využívají klauny a smích jako univerzální řeč. V současné době se věnuje tvorbě vědecko-vzdělávacích programů, zaměřených převážně na ženy a menšiny.

Michael Londesborough

Dr. Michael Londesborough získal svůj doktorát z chemie na univerzitě v Leeds. V současné době zkoumá borány v Ústavu anorganické chemie AV ČR v Řeži. Je autorem mnoha vědeckých článků pro renomované vědecké časopisy a držitelem několika cen, které získal nejen za výzkum, ale také za své vědu popularizující aktivity. Michael se už několik let pravidelně objevuje na obrazovkách České televize v programech PORT a Lovci záhad. Od roku 2011 je porotcem soutěže FameLab a svou vědeckou show pro studenty středních škol předvedl více než 200-krát po celé České republice a na Slovensku. Vědecká komunita jeho činnost ocenila v roce 2009, když od AV ČR odbržel prestižní medaili Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy a vzdělávání.

Mike cz

Katya pracuje v oblasti popularizace vědy již několik let. Kromě asistence při vědeckých show Dr. Michaela Londesborougha také spoluorganizuje od roku 2011 FameLab v České republice. Kromě práce v zákulisí uvádí vědu popularizující akce, např. Mezinárodní ozvěny FameLab v Praze a TEDx akce. V současné době studuje na Univerzitě v Surrey.

Katya Sephton

Katya cz
bottom of page